OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

O koňoch

  

 

Prví predchodcovia koňa žili pred 50-60 miliónmi rokov. Ich domovom bola dnešná Severná Amerika. Vedci dali prvému koňovi pekné meno Eohippus, čo znamená "koník úsvitu". Eohippus žil približne pred 50 miliónmi rokov a bol veľký ako líška. V hustých močaristých lesoch sa živil hlavne lístim. Merychippus žil asi pred 10 miliónmi rokov. Mesohippus žil asi pred 35 miliónmi rokov a dosahoval veľkosť ovce. Pliohippus sa považuje za predka všetkých koní, zebier a oslov. Vyzeral už ako dnešný kôň. Žil asi pred 5 miliónmi rokov, bol približne 110 cm vysoký a mal už úplne vyvinuté kopytá. Equus- dnešný kôň má vývojovú líniu dlhú 50 miliónov rokov.
 

Ako sa kone dorozumievajú?

Kôň dokáže svoju naládu vyjadriť celým telom, najmä však ušnicami, hlasom, pyskami a pohybom nôh. Dáva tak zreteľne najavo, čo chce alebo čo odmieta. Tieto sygnály sú pre všetky druhy koní rovnaké a pomocou nich sa vzájomne dorozumievajú.
 

Čo znamenajú ostro položené ušnice?

Ak má kôň v ostrom uhle sklopené ušnice, vysiela tým varovný sygnál, ktorý znamená: " Nepribližuj sa!" Toto bezpečnostné varovanie sa má bezpodmienečne rešpektovať. V bežných situáciach, keď kôň nie je znepokojený, má obe ušnice postavené vzpriamene. Nepokojný kôň otáča ušnicami na všetky strany. aby kôň dobre počul pokyny jazdca, natočí ušnive dozadu. Ostré zaerdžanie je varovným sygnálom. Vypúlené oči sú tiež znakom rozčúlenia. Zvlášť si treba dať pozor, keď koňovi vidno očné bielko. Pomocou pyskou hľadajú kone u človeka často rôzne pochúťky. Jemné hryzenie do ramena , drganie hlavou sú prejavmi priateľstva.

 

 

 

 

Aké typy koní rozlišujeme?

Rozoznávame plnokrvníky, teplokrvníky a chladnokrvník. Tieto názvy však nemajú nijaký súvis s teplotou ich krvi. "Plnokrvník" je všeobecné citlivých a rýchlych závodných koní, "chladnokrvník" je naopak typ pokojného a silného ťažného koňa a "teplokrvník" je kríženec oboch predchádzajúcich plemien.
 

Najväščí kôň

Najväčším konským plemenom je anglický kôň shire s výškou až 183 cm a viac. Najmenší koník na svete sa nazýva Falabella a bol vyšľachtený v Argentíne a meria len 72 cm. Obrovský rozdiel vidno, keď tieto zvieratá stoja vedľa seba. Koníky, ktoré nedosahujú výšku 147,5 cm, nazývame poníky

 

Prečo majú kone rozličné zafarbenie?

V divokej prírode sa musela farba a odtieň srsti prispôsobiť okoliu, aby s ním zviera splynulo. Dnes sa farby srsti určujú často už pri šľachtení. Kone rozlišujeme podľa farby srsti.

 

Aké sú základné farby srsti?

Koňe sa označujú podľa toho, akú majú základnú farbu srsti. Vraník je kôň s čiernou srsťou, ryšavec ma srsť hnedú, s nádychom do červena, pričom hriva a chvost sú zväčša svetlejšie. Hnedák sa hovorí koňovi s hnedou farbou srsti a s čiernou hrivou a chvostom. Šimeľ alebo sivko je kôň s bielou farbou srsti, ktorý sa však rodí tmavo sfarbený, ale postupne dostáva svetlejší odtieň. Plavúň je sivožlto sfarbený kôň s čiernou hrivou a chvostom.

Ako sa volajú odznaky na konskej hlave?

"Vločkou" sa nazýva malý biely fliačik , "hviezdou" hviezdicova škvrna na čele. "Lysina" je dlhý biely pás od čela po horný pysk, "lampášom" sa označuje bielo sfarbená spodná časť hlavy a "frčkou" biely fľak na hornom pysku.


Ako sa volajú typy konskej chôdze?
tri základné typy pohybu koňa sú chôdza, klus a cval. Kôň sa prirodzene pohybuje dopredu, cúvanie a bočný pohyb mu idú ťažko.
Poradie nôh pri chôdzi: pravá predná, ľavá zadná, ľavá predná, pravá zadná
Poradie nôh pri kluse: pravá predná a ľava zadná, ľava predná a prava zadná
Poradie nôh pri cvale: ľava predná a pravá zadná, ľava zadná a prava predná.

 

Aké rýchle sú kone?

Pri chôdzi sa kôň pohybuje rýchlosťou asi 7 km za hodinu, pri kluse zabehne za rovnaký čas vzdialenosť približne 15 km a pri cvale až 60 km. Plnokrvníci dosahujú na rovine dokonca rýchlosť až 80 km/h.
 

Ako sa rodí žriebe?

Kobylie mláďa prichádza na svet nohami napred. Spočiatku ešte leží v ochrannom obale. Matka tento obal odstráni a pri prvom olízaní zacíti pach svojho mláďata. Od tejto chvíle rozozná svoje mláďa podľa